Meilt saate osta hapnikku meditsiiniliseks otstarbeks, mis on ravimi vorm. See on lõhnatu ja maitsetu meditsiinigaas, mida kasutatakse erinevate haiguste ja seisundite ravimina. Hapnikuga töötlemine nõuab aga häid teadmisi selle õigeks kasutamiseks. Hapnikku saab regulaarselt kasutada erinevate haiguste korral või siis, kui kellelgi on äge õhupuudus.
Hapnikuseadmeid on erinevat tüüpi ja hapnikku hingatakse sisse näiteks silikoonmaskide abil.
Meditsiinilise hapnikuga ravimiseks on vaja baasvarustust, milleks on hapnikuallikas ja selle kasutamiseks erinevaid tarvikuid.
Hapniku saamiseks on kaks erinevat viisi. Kas elektritoitega hapnikukontsentraatori kaudu, mis kasutab hapniku eraldamiseks tavalist välisõhku, või suuremate vedela surugaasi mahutite kaudu. Seejärel tuleb see anum välja vahetada iga kord, kui kogu hapnik on ära kasutatud. Selleks, et patsient saaks hapnikku anda, on vaja ka silikoonist näomaski, millesse on ühendatud hapnikuvoolik. Hapnikku saab sisse hingata ka läbi ninakanüüli.
Hapniku andmine hapnikukontsentraatori kaudu on kõige levinum raviviis ja seda on lihtne käsitseda. Hapnikukontsentraatorit on ka erinevates vormides. Kodus võib olla statsionaarne seade, kuid kaasaskantava seadme saate ka reisile minnes või töökohtades või avalikes keskkondades hapniku hoidmiseks, et haigeid kiiresti aidata.
Meditsiiniline hapnik on ravim, mida kasutatakse muu hulgas kroonilise kopsupuudulikkuse ja kobarpeavalude raviks. Hapnikku antakse ka inimestele, kes kannatavad ägeda õhupuuduse käes, kellel on hapnikuvaegus või madal hapniku küllastus veres. See on väga tõhus ravi, mis annab haigele kiiresti häid tulemusi. Teine haigus, mille puhul kasutatakse hapnikravi, on KOK ja kopsufibroos. Kuid hapnikuga saab neid haigusi kodus ravida.
Hapnikravi võib anda kõikidele vanuserühmadele, kuid see nõuab erinevaid annuseid. Seetõttu tuleks konsulteerida spetsialistiga. Noore terve inimese veri on hapnikuga küllastunud ligikaudu 97%. Kui saad alla 90%, võib see olla organismile kahjulik, aga võib olla ka vastupidi, kahjulik anda liiga kõrge hapnikutase: https://www.vardhandboken.se/vard-och-behandling/lakemedelsbehandling/oxygenbehandling/oversikt/ . Vere hapnikuküllastust saab mitteinvasiivselt mõõta muuhulgas pulssoksümeetriga. Tõsiste haiguste ravimisel võib aga osutuda vajalikuks kasutada teist tüüpi mõõteriistu.
Kodune ravi hapnikuga meditsiinilisel eesmärgil on hea võimalus pikalt haigetele inimestele, et nad ei pea regulaarselt haiglas käima. Selle asemel saab neid ravida kodus, säilitades samal ajal hea kontakti tervishoiutöötajatega.
Hapnikku kasutatakse vere hapnikusisalduse parandamiseks, mis toob kaasa keha siseorganite parema hapnikuga varustatuse. Kui siseorganid saavad rohkem hapnikku, on süda vähem koormatud ja keha tunneb end paremini.
Teksti on kirjutanud ja üle vaadanud Jonathan Adolfssson, meie CPR-koolituse juht ning defibrillaatorite ja esmaabi sertifitseeritud koolitaja. Lisateavet Jonathani kohta leiate meie lehelt.