Hea tervise tagamiseks peab inimese vere hapnikusisaldus (SP02) olema vahemikus 95 – 100%. Kui teil on så Nii madal kui 92%, on see murettekitav ja vajate lisahapnikku; haiglasse. Kuuldes umbes CPR-abist leiate pulssoksümeetreid, mis aitavad mõõta vere hapnikusisaldust. På så nii saate kiiresti ja lihtsalt kontrollida oma tervislikku seisundit inimene, olenemata sellest, kas see inimene on teadvusel või mitte. Pulssoksümeetrit on väga lihtne kasutada. See on kinnitatud näppu ja seejärel hakkab mõõtma nii vere hapnikusisaldust kui ka pulssi (bpm), et saaks kiiresti tervisliku seisundi kohta vastuse anda.
Pulssoksümeeter: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0735675799900190 on meditsiiniline mõõteriist. Seda saavad kasutada kõik ja kuna tegemist on väikese aparaadiga, mahub see lihtsalt esmaabikotti. Pulssoksümeeter kasutab mitteinvasiivset meetodit, mis tähendab, et pulsi ja hapniku küllastuse mõõtmiseks ei torgata see nahka. Selle asemel kinnitate seadme mõõtmiseks sõrmeotsa. Asjaolu, et seade on mitteinvasiivne, tähendab ka seda, et selle kasutamine on täiesti valutu.
Pulssoksümeeter valgustab kahe erineva lainepikkusega valgust läbi kehaosa, tavaliselt sõrme. Osaliselt punane ja osaliselt infrapuna tuli. Seejärel on vastuvõtja, mis lööb valgussignaalid. Sel viisil saab mõõta hapniku küllastumist ja pulssi. Pulssoksümeeter suudab lugeda, kui palju erinevatest valgustest on pulsilöögi ajal ja nende vahel neeldunud.
Pulssoksümeetrit on hea kasutada patsientidel, kes põevad erinevaid kopsuhaigusi nagu KOK või krooniline bronhiit. Nendel inimestel on kasulik hoida pulssoksümeetrit kodus, et mõõta oma tervislikku seisundit. Hoides töökohtades ja avalikes kohtades pulssoksümeetrit, saavad paljud inimesed kiiresti abi. Inimesed, kellel on halb vere hapnikusisaldus, võivad oma tervise jälgimiseks kasutada pulssoksümeetrit mitu korda päevas.
Kuid pulssoksümeetrit ei saa kasutada ainult erakorralises arstiabis ja terviseseisundi jälgimises. Samuti on hea käepärast olla, kui tegeled erinevate kõrgmäestikualadega, nagu mägironimine, matkamine või kõrgmäestikutreening. Seadet on lihtne kasutada ja see vajab tulemuse näitamiseks vaid mõne sekundi mõõtmist.
Pulssoksümeetri kasutamisel on oluline meeles pidada, et küünelakk ja kunstküüned võivad mõõteväärtust mõjutada ja anda ebausaldusväärse tulemuse. Seda saab teha ka ümbritsev valgus, näiteks eredad luminofoorlambid, kuna pulssoksümeeter suudab seda valgust neelata. Kui kavatsete kasutada vastsündinu pulssoksümeetrit, vajab ta teistsugust seadet kui täiskasvanu.
Pulssoksümeeter on tõesti hea investeering. Seda kasutavad kiirabiteenistused, tippsportlased, krooniliselt haiged inimesed ja see peaks olema esmaabikomplektides. See on väike seade, mis ei nõua palju ruumi ja sellel on pikk kasutusiga. Ainus asi, mida peate oma kaasaskantava pulssoksümeetri puhul välja vahetama, on seda toidavad patareid. Hügieenilisuse säilitamiseks on hea mõte seda ka kasutuskordade vahel puhastada.
Teksti on kirjutanud ja üle vaadanud Jonathan Adolfssson, meie CPR-koolituse juht ning defibrillaatorite ja esmaabi sertifitseeritud koolitaja. Lisateavet Jonathani kohta leiate meie lehelt.